Garden City’s Wittrein wins 4 events in district meet


GARDEN CITY — Garden City’s Barbara Wittrein won four events at the District 8-1A Track and Field Championships Friday at Bearkat Stadium.

Wittrein won the girls’ 100 meters (12.96 seconds), 200 meters (29.59), high jump (4 feet, 10 inches) and long jump (15-6 ¼) to lead the Lady Kats to a second place (136 points) behind the champion of the meeting Borden County (169).

Garden City’s Sebastian Balcazar won three gold medals winning both the boys’ 300 hurdles (40.71) and the pole vault (10-0), while running the final leg of the relay team 400 of the Bearkats who finished first (47.07).


The Garden City boys just missed out on the winning district, falling three points behind to meet the Klondike champion (208).

Sydney Gonzales de Grady won two women’s individual events with the pole vault (10-0) and the triple jump (32-3).

The top four from each district meet event qualified for the area meet on April 14 in Garden City.

District 8-1A Track and Field Championships

Bearkat Stadium, Garden City

Friday

Only the top 4 finishers are listed

The top 4 finishers qualify for the region’s athletics meeting on April 14 in Garden City

Boys

Team Rankings – 1. Klondike 208, 2. Garden City 205, 3. Grady 72, 4. Borden County 62, 5. Sands 56

3,200 – 1. Edgar Gonzalez, Klondike, 11 minutes, 14.54 seconds; 2. Joseph Ruiz, Klondike, 11:25.41; 3. Hagan O’Donnell, Grady, 11:29.06; 4. Thomas Snell, Borden County, 12:17.41

relay 400 – 1. Garden City (Mason Walker, John Lopez, Denton Roe, Seabstian Balcazar) 44.96; 2. Klondike 45.50; 3. Borden County 45.74; 4.Grady 47.02

800 – 1. Wiley Gaskins, Sands, 2:09.18; 2. Edgar Gonzalez, Klondike, 2:12.43; 3. Alan Luna, Garden City, 2:15.84; 4. Jesus Porras, Sands, 2:15.96

110 hurdles – 1. David Boschman, Klondike, 15.65; 2. Caden Barron, Klondike, 16.02; 3. Preston Dehlinger, Garden City, 5:37 p.m.; 4. Logan Seidenberger, Garden City, 17.81

100 – 1. Creed Warren, Klondike, 11:15 a.m.; 2. Kallan Kuehler, Borden County, 11.31; 3. Walker, Garden City, 11:40 a.m.; 4. Jayden Power, Klondike, 11.74

Relay 800 – 1. Klondike (Power, Stephen Arismendez, Boschman, Warren) 1:34.32; 2. Borden County 1:36.38; 3. Garden City 1:38.41; 4. Grady 1:39.28

400 – 1. Alexis Serrano, Klondike, 51.52; 2. Rodolfo Juarez, Sands, 52.56; 3. Deer, Garden City, 55.41; 4. Eli Ynostrosa, Klondike, 57.91

300 hurdles – 1. S. Balcazar, Garden City, 40.71; 2. Caden Barron, Klondike, 41.02; 3. Keith Latch, Garden City, 45.28; 4. Dehlinger, Garden City, 46.65

200 – 1. Lopez, Garden City, 23.56; 2. Rhett Kingston, Borden County, 23.90; 3. Eduardo Acevedo, Klondike, 24.24; 4. Deer, Garden City, 24.46

1600 – 1. Gaskins, Sands, 5:06.21; 2. González, Klondike, 5:09.84; 3. Ruiz, Klondike, 5:16.27; 4. O’Donnell, Grady, 5:17.47

Relay 1,600 – 1. Klondike (Barron, Serrano, Arismendez, Boschman) 3:29.14; 2.Garden City 3:32.28; 3. Sands 3:43.50; 4. Borden County 3:56.24

Drive – 1. Jim Kinnibrugh, Garden City, 110-4; 2. Colt Carson, Grady, 108-7; 3.Kody Cates, Grady, 107-3; 4. Cooper Wallin, Grady, 101-9

High jump – 1. Boschman, Klondike, 5-8; 2. L. Seidenberger, Garden City, 5-6; 3. Texas Brinkley, Garden City, 5-6; 4. Barron, Klondike, 5-4

Long jump – 1. Warren, Klondike, 19-6 ½; 2. S. Balcazar, Garden City, 19-4 ¾; 3. Tucker Thixton, Klondike, 19-1 ¾; 4. Logan Aaron, Grady, 18-3 ¼

Pole Vault – 1. S. Balcazar, Garden City, 10-0; 2. Blain Walts, Garden City, 10-0; 3. Dehlinger, Garden City, 9-6

Shot put – 1. Walker, Garden City, 39-10; 2. Nathan Balcazar, Garden City, 39-9 ¾; 3. Wallin, Grady, 38-9 ¾; 4. Owen Seidenberger, Garden City, 36-10 ¾

Triple jump – 1. Boschman, Klondike, 40-5; 2. Lopez, Garden City, 38-0; 3. Austin Snider, Grady, 37-4; 4. Kason Oaks, Borden County, 35-5

Girls

Team Rankings – 1. Borden County 169, 2. Garden City 136, 3. Grady 123, 4. Sands 102, 5. Klondike 75

3,200 – 1. Brooklyn Gray, Borden County, 1:30 p.m.; 2. Yareli Rodriguez, Grady, 1:50 p.m.; 3. Kenlei Estes, Borden County, 1:53 p.m.; 4. Aislynne Mendoza, Grady, 14:05

Relay 400 – 1. Borden County (Callie Edwards, Brett Kaite Behrens, Kenzie White, Kambell Schmidt) 53.91; 2. Sands 54.10; 3. Klondike 54.25; 4. Garden city 57.90

800 – 1. Gray, Borden County, 2:36.34; 2. Bianca Plata, Sands, 2:44.28; 3. Mara Fuchs, Garden City, 2:46.15; 4. Makayla Oviedo, Grady, 2:48.91

100 hurdles – 1. Landry Morrow, Sands, 16.11; 2. Sydney Gonzales, Grady, 5:40 p.m.; 3. Tatum North, Grady, 17.72; 4. Emma Parker, Grady, 18.21

100 – 1. Barbara Wittrein, Garden City, 12.96; 2. Izabella Arismendez, Klondike, 1:30 p.m.; 3. White, Broden County, 13.43; 4. Allison Buchanan, Borden County, 13.84

Relay 800 – 1. Sands (Lili Porras, Elysa Martinez, Hayley Connell, Morrow) 1:51.51; 2. Borden County 1:52.87; 3. Grady 1:58.68; 4. Garden City 1:58.94

400 – 1. Haven Hill, Borden County, 1:05.24; 2. Fuchs, Garden City, 1:07.02; 3. Plata, Sands, 1:07.28; 4. Allie Murphy, Borden County, 1:07.68

300 hurdles – 1. Parker, Grady, 52.37; 2. Bailey Dehlinger, Garden City, 54.05; 3. Kenlei Estes, Borden County, 54.55; 4. Tatum North, Grady, 55.84

200 – 1. B. Wittrein, Garden City, 29.59; 2. Behrens, Borden County, 30.06; 3.Elissa Colunga, Garden City, 31.02; 4. Buchanan, Borden County, 31.62

1600 – 1. Gray, Borden County, 6:12.43; 2. Rylan O’Donnell, Grady, 6:19.12; 3. Estes, Borden County, 6:21.27; 4. Rodriguez, Grady, 6:22.55

Relay 1,600 – 1. Sands (Porras, Martinez, Connell, Morrow) 4:17.96; 2. Borden County 4:28.75; 3.Garden City 4:33.88; 4. Klondike 4:41.46

Disc – 1. Yesenia Reyna, Sands, 91-4; 2. Neihmaya Howard, Klondike, 86-5; 4. Mercedes Jiménez, Grady, 72-10; 4. Abigail Sosa, Borden County, 70-3

High jump – 1. B. Wittrein, Garden City, 4-10; 2. Arismendez, Klondike, 4-8; 3. Haelee Doughty, Klondike, 4-6; 4. Cassidye Shock, Grady, 4-6

Long jump – 1. B. Wittrein, Garden City, 15-6 ¼; 2. Dehlinger, Garden City, 15-3; 3. Buchanan, Borden County, 15-2 ¾; 4. Colunga, Garden City, 14-11 ½

Pole Vault – 1. Gonzales, Grady, 10-0; 2. Dehlinger, Garden City, 8-6; 3. Colunga, Garden City, 8-0; 4. Ella Braden, Garden City, 7-0

Shot put – 1. Howard, Klondike, 33-6; 2. Rexie Sanders, Borden County, 31-8; 3. Lynette Wittrein, Garden City, 29-6 ¾; 4. Jimenez, Grady, 29-1 ½

Triple jump – 1. Gonzales, Grady, 32-3; 2. Arismendez, Klondike, 31-4; 3. Behrens, Borden County, 31-3; 4. Parker, Grady, 30-7

Previous Dickinson is pure imagination
Next Cobb County Public Library celebrates Earth Day with a slate of scheduled events